Idź do treści

Atrakcje

Tylmanowa


Dunajec – "Królowa Podhala", „Królowa Górskich Rzek”. Jednen z najbardziej rozpoznawalnych widoków krajobrazu to pieniniśki przełom, jednakże równie urokliwy jest ten w Tylmanowej – Kłodne.
Rzeka to prawdziwy raj dla wędkarzy łowiących tu pstrągi, lipienie i głowacice, kajakarzy i raftingowców.

W Tylmanowej – Wietrznice zlokalizowany jest tor dla kajakarzy górskich.
W Kłodnem zlokalizowany jest krajobrazowy rezerwat przyrody Kłodne nad Dunajcem. Znajduje się w Paśmie Radziejowej Beskidu Sądeckiego i wchodzi w skład Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Dla miłośników pieszych wędrówek polecamy szczególnie trasy:

Na Lubań - startujemy od naszego domku, udajemy się ok. 2 km w stronę Łącka, przy ujściu rzeki Ochotnica do Dunajca u stóp wzniesienia Basta w Tylmanowej – Rzece skręcamy zgodnie z szlakiem zielonym. Jest to bardzo strome i męczące podejście za to o bardzo dużych walorach widokowych. Na szczycie Lubania w okresie wakacyjnym otwarta jest sezonowa baza namiotowa. Wędrówkę możemy kontynuować do Krościenka, Grywałdu, Ochotnicy lub dalej … na Turbacz.

Na Błyszcz (Suchy Groń) szlakiem papieskim – startujemy od naszego domku, przechodzimy na drugą stronę Dunajca mostem położonym ok. 500 m w stronę Łącka, kierujemy się w lewo do osiedli Klempy i Króle gdzie możemy podziwiać zabytkową regionalną zabudowę. Następnie wspinamy się łagodnym stokiem podziwiając panoramy: Beskidu Wyspowego i Gorców. Na szczycie znajduje się Kapliczka i popiersie Jana Pawła II który powstała staraniem Oddziału Związku Podhalan w Tylmanowej.

Na Bastę (Kalwarie Tylmanowską) – startujemy od naszego domku, łagodny, przyjemny spacer - startujemy w Swojskich Klimatach, następnie udajemy się w stronę Łącka, skręcając po ok. 600 metrach w lewo w tzw. „starą drogę” która doprowadzi nas do zabytkowego dworku, a następnie schodząc nią w dół do stóp Basty na której powstała w latach 70 ubiegłego wieku kalwaria z rzeźbami autorstwa T.Zabrzeskiego a podczas II wojny światowej miała miejsce potyczka z agresorem.

Do Krajobrazowego Rezerwatu Przyrody Kłodne – startujemy od naszego domku, następnie udajemy się ok. 4 km w stronę Krościenka n/Dunajcem (możemy udać się drugim brzegiem Dunajca) lub przejść mostem w Tylmanowa – Brzegi. W zasadzie dochodzimy do momentu gdy kończy się droga i zaczyna las.. rezerwat jest on bardzo piękny szczególnie jesień ale też b. stromy. Dojdziemy do wąwozu gdzie płynie potok w którym wg. Jana Dlugosza poszukiwano złota.

Dla amatorów ekstremalnych przeżyć polecamy wyjątkową trasę pełną niesamowitych przeszkód i atrakcji administrowana przez Klub RMK Tylmanowa znajdującą się w odległości ok. 800 metrów od naszego domku.

Pobliskie lasy pełne są nie tylko grzybów (prawdziwki, podgrzybki, kozaki, maślaki, biele, kruki i rydze), ale i urokliwych zakątków będących pamiątką czasów intensywnej działalności rolniczej i pasterskiej.

W sąsiedztwie naszego domku znajduję się także stadion LKS Lubań Tylmanowa z sztuczną nawierzchnią, oraz duży plac zabaw.

Swojskie klimaty | Oferta | Galeria | Atrakcje | Tylmanowa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego